Novicki spasao Dalas, Nahbar promašio trojku za pobedu u Torontu

Najbolji tim u ligaškom delu NBA sezone jedva je izbegao eliminaciju u prvom kolu plej-ofa, i to na svom parketu, dok je Nju Džersi propustio priliku da već posle pet utakmica postane četvrti polufinalista na Istoku.

Dalas – Golden Stejt 118:112 (2-3)

Dalas je prokockao 21 poen prednosti iz prvog poluvremena, a onda se tri i po minuta pre kraja, posle trojke Berona Dejvisa našao na ivici, s koje ga je vratio vodeći kandidat za najkorisnijeg igrača NBA lige, Dirk Novicki. Nemački internacionalac, koga je pred početak utakmice zbog nedovoljne agresivnosti "prozvao" čak i trener Mevsa Ejveri Džonson, preuzeo je kontrolu u završnici, u koju su domaći ušli sa minusom od devet poena – 112:103. Novicki je postigao 12 poena u seriji 15:0 kojom je Dalas završio utakmicu i obezbedio meč broj šest, sutra uveče u Ouklendu. Novicki je bio najefikasniji pojedinac susreta sa 30 poena, uz 12 skokova, Džoš Hauard je ubacio 23, Devin Heris 16, a Džeri Stekhaus 15 poena. Kod gostiju, Dejvis je završio sa 27 poena i 9 asistencija, a Džejson Ričardson postigao 23 koša, uključujući pet trojki.

Toronto – Nju Džersi 98:96 (2-3)

Toronto Reptorsi takođe su izbegli eliminaciju, a imali su možda i više sreće nego Dalas. Jedini kanadski tim vodio je sa 20 razlike posle prve četvrtine, ali su Netsi završnicu ipak učinili dramatičnom i da je Boštjan Nahbar pogodio otvoreni šut za tri poena, serija bi bila gotova. Na sreću domaćih, Nahbar sinoć nije bio raspoložen za šut spolja i to mu je bio sedmi promašaj, bez ijednog pogotka za tri poena. Vins Karter je postigao 30 poena, Ričard Džeferson 23, a Džejson Kid 11, uz 10 asistencija i 7 skokova. Kod domaćih, Hose Kalderon je završio sa 25 poena – što mu je rekord karijere, i 8 asistencija, pre nego što je izvrnuo zglob u završnici. Andrea Barnjani i Entoni Parker su postigli po 18, a Moris Piterson 17 poena. Kris Boš se ponovo mučio i imao problema sa ličnim greškama, a na kraju je imao 11 poena (3-11 iz igre), 8 skokova i 4 blokade za 24 minuta. Šesta utakmica u seriji igra se u Nju Džersiju sutra uveče.