Ubedljivi Čikago i Finiks, Toronto izjednačio protiv Netsa

Zvanični šampion NBA lige Majami doživeo je i drugi poraz u Čikagu na startu NBA plej-ofa. Ovog puta Bulsi su bili još ubedljiviji, pogotovo u drugom poluvremenu. Slično je bilo i u drugoj utakmici između Finiksa i Los Anđeles Lejkersa, dok je Toronto u samoj završnici uspeo da se izvuče i izjednači na 1-1 u seriji protiv Nju Džersija.

Toronto – Nju Džersi 89:83 (1-1)

Trener Toronta Sem Mičel dobio je sinoć trofej "Red Ojerbah" za najboljeg trenera NBA lige, ali ga je verovatno više od tog priznanja obradovala pobeda njegovih igrača nad Nju Džersijem i izjednačenje u seriji, koja se sada seli u Ist Raderford. Kris Boš je postigao 25 poena, uz 13 skokova, Entoni Parker završio sa 26 koševa, a Ti Džej Ford 7 od svojih 13 poena ubacio u poslednja tri minuta, kada su Reptorsi napravili preokret i došli do prve plej-of pobede u poslednjih pet godina. Netsi su uprkos još jednoj lošoj partiji Vinsa Kartera (19 poena, 11 skokova, ali uz očajajn šut iz igre 8-24) i slabijem učinku junaka prve utakmice Ričarda Džefersona (13 poena, sve u drugom poluvremenu) imali kontrolu sve do poslednja četiri minuta, ali nisu uspeli da sačuvaju vođstvo. Poslednju priliku za izjednačenje propustio je Boštjan Nahbar, kada je osam sekundi pre kraja promašio otvoren šut za tri poena. Nahbar je završio sa 17 poena, a Džejson Kid sa 14, 11 skokova i 7 asistencija.

Čikago – Majami 107:89 (2-0)

Branilac titule nalazi se u sličnoj situaciji kao kada je osvojio istu u junu prošle godine. Bulsi su još jednom potvrdili da ih je vrlo teško pobediti kod kuće, poveli sa 2-0 protiv Majamija i primakli se prvoj pobedi u plej-of seriji od perioda kada je Čikagom i celom NBA ligom vladao Majkl Džordan. Izabranici Peta Rajlija bili su mnogo slabiji nego u prvom meču, uključujući i dvojicu superstarova Šakila O'Nila i Dvejna Vejda, koji su zajedno postigli 38 poena (17+21), ali i imali 14 (7+7) izgubljenih lopti. S druge strane, Čikago je iz igre šutirao 55 odsto, a za tri poena čak 65. Bulsi su pogodili 11 od 17 pokušaja van linije od 7 metara i 24 centimetra. Najefikasniji je bio Ben Gordon sa 27, dok je Luol Deng ubacio jedan poen manje.

Finiks – L. A. Lejkers 126:98 (2-0)

Lenadro Barbosa primio je trofej namenjen najboljem šestoim igraču NBA lige za ovu sezonu, a onda drugu utakmicu zaredom izjednačio svoj plej-of rekord karijere, postigavši 26 poena, od čega 17 u prvom poluvremenu. Problem za Lejkerse predstavljala je činjenica da je Brazilac bio tek jedan od šestorice domaćih igrača sa dvocifrenim učinkom, i da su Sansi, bar prema mišljenju svog trenera Majka Dantonija, odigrali možda i najbolje što mogu. Već u drugoj četvrtini bilo je 21 razlike za Finiks, u trećoj +28, koliko je bilo i kada se utakmica završila. Lejkersi su imali trojicu sa po 10 poena – Odoma, Farmara i Evansa, dok je Kobi Brajant postigao 15, pre nego što je osam minuta pre kraja izvrnuo članak. Posle tajm-auta Brajant je nastavio da igra, ali je par minuta kasnije napustio parket, a posle utakmice je izjavio da se ne radi o ozbiljnoj povredi i da će biti spreman za nastavak serije u Los Anđelesu.