Linkovi

Senat odobrio finansije za Irak - predsednik Buš obećao da će uložiti veto


U Senatu se glasalo uglavnom prema stranačkoj pripadnosti, ali je demokratska većina proglasila pobedu.

”Zakonski predlog je odobren sa 51glasom za i 47 glasova protiv.“

Samo dva republikanca u Senatu Čak Hejgl iz Nebraske i Gordon Smit iz Oregona su glasali za taj zakonski predlog kojim se postavlja kao cilj povlačenje američkih trupa iz Iraka za oko godinu dana. Taj zakonski predlog sada mora da se uskladi sa verzijom koju je ranije odobrio Predstavnički dom kojom se predvidja povlačenje trupa do kraja avgusta 2008. godine. Predsednik Buš je rekao da bilo kakav zakonski predlog koji sadrži raspored za povlačenje ne samo da nije prihvatljiv već je formula za katastrofu. Neposredno pre glasanja u Senatu, predsednik se u Beloj kući sastao sa republikanskim članovima Predstavničkog doma. To je prvi takav sasanak otkako je predsednik Buš na položaju. Oni su se konsultovali iza zatvorenih vrata i zatim se zajedno pojavili pred kamerama :

”Ujedinjeni smo u ideji da kada imamo trupe u borbenoj situaciji, očekujemo da te trupe budu finansirane u potpunosti. Komandanti donose teške odluke na terenu i mi očekujemo da neće biti prepreka za njih.“

Medjutim, demokrate su odlučne u svom stavu i obećavaju da će nastaviti sa ovim planom uprkos pretnji predsednikovim vetom. Peti Mari iz države Vašington je na čelu pokušaja da se taj zakonski predlog odobri u Senatu.

”Preduzimamo veliki korak napred i kažemo da nećemo više skrštenih ruku stajati po strani bez debata, bez diskusija, bez bilo kakvih konsekvenci i donositi mere za povećanje obima rata u Iraku. Rekli smo da je vreme da kao nacija kažemo iračkom narodu da mora sam da se brani.“

Republikanci u Senatu su se borili protiv ovog zakonskog predloga do kraja, upozorivši da je proćerdano dragoceno vreme, dok Pentagon čeka na sredstva potrebna da se finansiraju operacije u Iraku i Avganistanu. Oni kažu da demokrate nemaju dvotrećinsku većinu potrebnu da se preinači predsednikov veto i da nastoje da postignu političke poene. Republikanac Ričard Šelbi iz Alabame je rekao da je odobrenje ovog zakonskog predloga ”datum za poraz“.

”Načinili smo korak nazad. Postavili smo našim vojnim snagama arbitrarni krajnji rok. To je pogrešna poruka u pogrešnom momentu. Svakako to će osmeliti neprijatelja. Neće ni na koji način pomoći našim trupama. To je velika greška.“

Nekoliko momenata nakon glasanja u Senatu, imenovana je komisija koja treba da počne pregovore sa Predstavničkim domom u cilju usaglašavanja njihove dve verzije pomenutog zakona. Predsednica Predstavničkog doma, Nensi Pelosi, rekla je kako očekuje da će kompromis koji će biti poslat predsedniku na odobrenje obuhvatiti odredbu o povlačenju trupa, uprkos njegovom najavljenom vetu.

XS
SM
MD
LG