Linkovi

Ugo Čavez mogući naslednik Kastrovog revolucionarnog plašta


Kubanski predsednik Fidel Kastro je gotovo 50 godina najpoznatiji latinoamerički revolucionar. Međutim, postavlja se pitanje ko će nositi revolucionarni plašt posle Kastra. Mnogi analitičari veruju da će tu ulogu preuzeti venecuelanski predsednik Ugo Čavez, dok drugi postavljaju pitanje da li će Čavez ikada steći međunarodni ugled kubanskog lidera:

Fidl Kastro, pre nego što je 2006. nestao iz javnosti, koristio je svaku priliku da kritikuje Sjedinjene Države. Isto čini i venecuelanski predsednik Ugo Čavez, koji se predstavlja kao socijalista.

Obrativši se prošle godine Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, Čavez je rekao da ”hegemonističke pretenzije američke imperije dovode u opasnost i sam opstanak ljudskog roda“. Ugo Čavez smatra Fidela Kastra pokroviteljem i prijateljem. Tokom prošlogodišnje kampanje za reizbor, Čavez je posvetio svoju pobedu, kako je rekao, “čoveku s bradom“. Vejn Smit iz vašingtonskog Centra za međunarodnu politiku je bivši šef Kancelarije koja zastupa interese Sjedinjenih Država u Havani:

”Fidel Kastro se smatra revolucionarnim vođom, istorijskom ličnošću koja se suprotstavlja Sjedinjenim Državama. To je Kastru obezbedilo položaj, ugled i status u Latinskoj Americi. Ugo Čavez jasno želi da preuzme taj plašt i bude Kastrov naslednik.“

Prema Majklu Šifteru iz vašingtonske organizacije za političku analizu ”Međuamerički dijalog“, Čavez već oponaša način vladanja kubanskog lidera:

”Mislim da njegova predanost demokratiji u smislu vladavine zakona, ravnoteže izvršne, zakonodavne i sudske grane vlasti i ograničavanja sopstvene vlasti, nisu daleko od Kastrovih. Čavez ima ogromnu želju da učvrsti i koncentriše moć u sopstvenim rukama i donosi sve odluke u Venecueli, upravo poput Kastra u Kubi.“

Međutim, što se tiče toga da li može da dosegne i Kastrov uticaj, Majkl Šifter kaže:

”Kastro je vodio revoluciju i borio se protiv Batistine vlasti. Imao je svoje borce, sa kojima je otišao u planine. Smatra se da se žrtvovao boreći se za ideje u ubeđenja. Ugo Čavez se smatra srećnikom koji predsedava u vreme visokih cena nafte, koje koristi kao politički instrument.“

Kastro je 1960-ih i ’70-ih pokušao da izvozi komunizam širom Latinske Amerike. Čavez je tokom proteklih godina iskoristio ogromno naftno bogatstvo svoje zemlje da bi uspostavio nove ekonomske i političke veze u regionu. Analitičar Vejn Smit kaže da Čavezove međunarodne inicijative nailaze na manji otpor od svojevremenih Kastrovih:

”Kastro je najveći deo vremena bio usamljen, jer niko drugi nije promovisao socijalizam u Latinskoj Americi. Čavez sada ima brojne levičarske prijatelje u Latinskoj Americi koji mu drže stranu.“

Među njegovim saveznicima su bolivijski predsednik Evo Morales, ekvadorski predsednik Rafael Korea i nikaragvanski predsednik Daniel Ortega. Ipak Čavezova tendencija da proglašava favorite na predsedničkim izborima u drugim zemljama, dovela je do trvenja sa Peruom i drugim latinoameričkim zemljama. To bi moglo da se ponovi i u odnosima Karakasa i Havane, kaže analitičar Jan Vaskez iz vašingtonskog Instituta «Kejto»:

”Kruže glasine da Raul Kastro nije toliko blizak Čavezu i da će voditi računa da ne bude u njegovoj senci, budući da je više od 40 godina bio u senci svog brata. Stoga će neizbežno doći do izvesnih tenzija između Kube i Venecuele.“

Vaskez kaže da naftno bogatstvo Venecuele, u eri sve veće globalne potrošnje energije, automatski čini tu zemlju igračem na svetskoj sceni, što Kuba nikada nije bila pod Fidelom Kastrom. Međutim, Vaskez dodaje da vrlo mali broj zemalja može da sledi venecuelanski model - koji se u velikoj meri oslanja na petro-dolare.

XS
SM
MD
LG