Nove nevolje za Hornetse, Čabarkapi operisana leđa

Posle Božićne pauze, tokom koje je za dva dana odigrana samo jedna utakmica, NBA sezona polako se ponovo zahuktava. Za večeras je planirano 11 mečeva, koliko je odigrano i protekle večeri, koju je obeležio nastavak nedaća za Nju Džersi Netse i Nju Orleans/Oklahoma Siti Hornetse.

Istovremeno, u Los Anđelesu, Žarko Čabarkapa je podvrgnut operaciji leđa, identičnoj kao Peđa Stojaković pre desetak dana. Čabarkapa se od samog početka sezone mučio sa diskus-hernijom, dobio i dve epiduralne injekcije, ali je operacija na kraju ipak bila jedino rešenje. Kako je rekao za "Glas Amerike", rehabilitaciju bi trebalo da počne za dve do tri nedelje, ali je teško prognozirati da li će se ove sezone vratiti na teren.

"Možda ako uđemo u plej-of", dodao je Čabarkapa.

Hornetsi su ostali bez Krisa Pola, koji je izvrnuo skočni zglob u porazu od Sijetla – 102:94, dok su Netsi izgubili živce zbog neuspeha u Detroitu – 92:91. Trenera Lorensa Frenka morao je da sa parketa odvuče jedan od pomoćnika, a Džejson Kid mogao bi da bude novčano kažnjen, jer se posle utakmice složio sa svojim trenerom i javno kritikovao sudije. Netsi su bili iznervirani zbog nedosuđenog faula Rašidu Valasu u samoj završnici. Presudio je Čonsi Bilaps sa dva penala 7 sekundi pre kraja, a Karter je sekund i po pre završetka promašio pokušaj za pbedu, uz kontakt sa Valasom, koji je doveo do nervoze u redovima gostiju. Na kraju, Pistonsi su ostvarili petu uzastopnu pobedu, a Netsi doživeli treći poraz zaredom i očigledno su još su pod uticajem loših vesti da će do kraja sezone igrati bez Nenada Krstića.

Međutim, njihovi problemi u poređenju sa onim sa čime se suočavaju Nju Orleans/Oklahoma Siti Hornetsi izgledaju kao mala neprijatnost. Jedini tim koji je domaćin u dva grada, već je bez Peđe Stojakovića (operacija leđa), Bobija Džeksona (slomio rebro) i Dejvida Vesta (povreda ramena), a sada će bar dva meča igrati bez Krisa Pola, koji je izvrnuo zglob već u prvoj četvrtini utakmice u Sijetlu. Stojaković, Pol, Džekson i Vest u proseku zajedno postižu 65 poena, a ceo tim Hornetsa 90 po utakmici – najmanje od svih timova u ligi.

Od košarkaša iz Srbije i Crne Gore aktivan je bio samo Marko Jarić, čija Minesota je prekinula seriju poraza u svom "Target Centru". Timbervulvsi su savladali Čikago - 100:98, zahvaljujući poenima rukija Rendija Foja iz prodora, manje do dve sekunde pre kraja, iako su u traćoj četvrtini imali čak 25 razlike. Foj je završio sa 25 poena za 25 minuta, Kevin Garnet ubacio 26, uz 14 skokova i 8 asistencija, dok je Marko Jarić za 28 minuta igre imao učinak: 4 poena (2-4, 0-2, 0-3), 7 skokova, 4 asistencije i 2 ukradene lopte.

Alen Ajverson je ostvario prvu pobedu u dresu Denvera. Nagitisi su bili bolji od Bostona – 116:105, a Ajverson ponovo imao "dabl-dabl" učinak, ovog puta 28 poena i 13 asistencija. Milvoki je iznenadio U San Antoniju – 114:107, pogotovo posle zaostatka od 13 poena. Za peti uzastopni trijumf Baksa najzaslužniji je bio Majkl Red sa 36 poena.

Ovdašnji Vašington Vizardsi odigrali su sjajno prvo poluvreme i praktično već posle 24 minuta obezebdili 11. pobedu u poslednjih 14 mečeva – 116:101 protiv Memfisa. Gilbert Arinas je završio sa 31 poenom, a domaći tim je srušio rekord "Verajzon Centra" po broju postignutih poena u četvrtini (45) i u poluvremenu (77).

Trejsi Mekgrejdi se vratio u sastav Hjuston Rokitsa posle sedam utakmica koje je propustio zbog povrede leđa, ali je Indijana ipak pobedila goste iz Teksasa – 81:76. Ti-Mek je završio sa 19 poena, dok je Al Herington bio najbolji kod domaćih – 23 poena, 14 skokova.

Dalas je nastavio sa pobedama – sedmi trijumf u nizu Mevsi su ostvarili protiv Šarlot Bobketsa – 97:84, a najbolji su, kao i obično, bili Dirk Novicki sa 23 i Džoš Hauard sa 27 poena. Ovim trijumfom, Mevsi su prestigli San Antonio i sada imaju najbolji skor u celoj NBA ligi.

U ostalim mečevima Finiks je pobedio Portland – 110:87, Juta bila bolja od L. A. Klipersa – 102:92, dok je Golden Stejt bez većih problema savladao Filadelfiju – 116:97, za četvrti uzastopni trijumf kod kuće.