Dalas, Detroit, Finiks i Orlando nastavili pobedničke serije

Tri NBA tima koja se nadaju da će na kraju sezone biti u najužoj konkurenciji za osvajanje titule nastavili su sa sjajnim partijama i na početku decembra. Dalas, Detroit i Finiks ostvarili su pobede u petak uveče i tako produžili trijumfalne serije, posle prilično slabog starta. Prošle sezone sva tri tima došla su do finala svojih konferencija, a u novu sezonu ušli su sa ambicijama da u najmanju ruku ponove prošlogodišnji rezultat.

Najdalje su stigli Mevsi, koji su bili na korak od 3-0 u velikom finalu, pre nego što su Dvejn Vejd i saigrači vezali četiri pobede i oteli im šampionski prsten. Sinoć, Džoš Hauard je postigao 24 poena, uz sjajnih 10-14 iz igre, dok je Dirk Novicki za svega 20 minuta igre ubacio 18 koševa, a Mevsi su bez ikakvih problema došli do 12. uzastopne pobede – 109:90 protiv Sakramenta u svom "Ameriken Erlajns Centru".

Dalas je sezonu počeo sa četiri uzastopna poraza, ali ni Detroit, ni Finiks nisu bili mnogo bolji. Pistonsi su polovinom novembra imali tri pobede i pet poraza, dok su Sansi u jednom trenutku imali skor 1-5! Međutim, Detroit je sinoć pobedio Njujork - 108:100 i došao do osmog trijumfa u seriji, dok je Finiks osmom pobedom u poslednjih devet mečeva prišao na korak od Lejkersa, koji trenutno vode u diviziji Pacifik. Prošle večeri, Sansi su u svojoj "US Ervejs Areni" 19. put zaredom savladali Milvoki, ovog puta 122:116.

U Detroitu, Čonsi Bilaps je postigao 22 poena, uz samo jedan promašaj iz igre (8-9) i imao 16 asistencija (rekord sezone), dok je Tejšon Prins izjednačio rekord karijere sa 31 košem. Pistonsi nisu izgubili meč od 15. novmebra kada su ih u "Oburn Hils Palasu" pobedili Nju Orelans/Oklahoma Sitri Hornetsi.

Sansima je bilo potrebno neko vreme da se adaptiraju na povratak Amarija Stodemajera, ali njihov napad je ponovo u pravoj brzini. Četvorica igrača u timu Majka D'Antonija postigla su 20 i više poena: Šon Merion 27, 12 u poslednjoj četvrtini, uz 14 skokova; Stiv Neš takođe 27, uz 11 asistencija; Stodemajer 22 poena i 11 skokova, a Leandro Barbosa 20 koševa. Blizu je bio i Radža Bel sa 18. Majkl Red je bio najbolji kod Baksa sa 37 poena, tako da je u poslednja dva meča postigao 82. Mo Vilijams je imao "dabl-dabl" - 31 poen i 10 skokova.

Od košarkaša iz Srbije i Crne Gore najzapaženiji je bio Darko Miličić, čiji je Orlando u Portlandu stigao do šeste uzastopne i četvrte pobede zaredom na turneji po Zapadu – 91:89. Gosti su vodili skoro ceo meč, a na kraju zamalo ispustili pobedu, ali se veteran Grent Hil pobrinuo da se "magični" učvrste na prvom mestu u Istočnoj konferenciji. Najpre je u poslednjem minutu "presekao" jednu loptu Blejzersa, prvi vođstvu domaćih od dva razlike i realizovao dva penala posle faula u kontri, a da bi se sekund i po pre završetka sjajno "otvorio", uhvatio pas Hida Turkoglua i u letu postavio konačan rezultat. Hil je završio sa 16 poena, Dvajt Hauard ostvario još jedan "dabl-dabl" - 18 poena i 16 skokova, dok je Darko Miličić za 27 minuta postigao 10 poena (5-12), uz 3 skoka, 2 asistencije i jednu blokadu. Zek Rendolf je bio najefikasniji u timu Portlanda sa 28 poena i 13 skokova, ali Blejzersima je to bio sdeveti poraz u poslednjih 11 utakmica.

Marko Jarić je privukao pažnju prisutnih u "Target Centru" kada je u prvoj četvrtini ušao u igru umesto Trentona Hasela sa dresom obučenim naopako, ali nije uspeo da učini ništa da spreči poraz Minesote u duelu sa raspoloženim gostima iz Denvera – 106:92. Igra je morala da bude zaustavljna kako bi Jarić doveo svoju opremu u primerno stanje i srpski interancionalac je potom pružio vrlo solidnu partiju sa 9 poena (3-7, 1-2, -), 4 skoka, 3 asistencije i 4 ukradene lopte za 16 minuta igre, ali su gosti predvođeni trenutno vodećim strelcem lige Karmelom Entonijem (35 poena, 8 skokova, 4 asistencije) ipak došli do devete pobede u poslednjih 11 susreta. Kevin Garnet je završio sa 21 poenom, 11 skokova i 4 asistencije.

Klivlend je trijumfovao u Atlanti – 106:95, a zvezda večeri bio je Lebron Džejms sa 31 poenom, 8 asistencija i sedam skokova. Saša Pavlović za pet minuta koliko je proveo na parketu nije imao učinak, izuzev jedne lične greške. S druge strane, Peđa Stojaković propustio je još jednu utakmicu zbog bolova u leđima, a njegovi Hornetsi doživeli su i peti uzastopni poraz – 111:108 protiv Čikaga u svom "Ford Centru" u Oklahoma Sitiju. Andres Noćioni završio je sa rekordom karijere – 31 poen za treći trijumf Bulsa u seriji, dok su najbolji kod poraženih bili Rejsual Batler sa 33 poena (rekord karijere) i Kris Pol, koji je ostvario treći "tripl-dabl" u karijeri - 25 poena, 18 asistencija i 11 skokova.

U ostalim mečevima, ovdašnji Vašington Vizardsi pobedili su Šarlot Bobketse – 121:109, uz odlične partije udarne trojke Arinas-Džejmison-Batler. Arinas je ostvario "dabl-dabl" - 33 poena i 10 asistencija, Batler ubacio 24, a Džejmison 22 poena. Na dan kada je proglašen za najboljeg rukija na Istoku u prvom mesecu nove sezone, Adam Morison je predvodio goste sa 23 poena.

U Torontu, Kris Boš je ubacio 25 poena, uz 11 skojkova, a Ti Džej Ford završio sa 10 koševa i 13 asistencija, za trijumf domaćih Reptorsa nad Bostonom – 106:102. Seltiksi su izgubili četiri od poslednjih pet utakmica.