Linkovi

Sve veći broj stranih studenata studira u Sjedinjenim Državama


Samo strani studenti svake godine doprinose oko 13 i po milijardi dolara američkoj ekonomiji. Prema jednom novom izveštaju, broj stranih studenata u Sjedinjenim Državama uskoro bi mogao da poraste.

Institut za medjunarodno obrazovanje, koji vodi evidenciju o stranim studentima u Sjedinjenim Državama, navodi da se njihov broj ne smanjuje prvi put od 2002. godine i da je zapravo počeo da raste. Najviše ih je iz Indije, a za njima slede studenti iz Kine i Južne Koreje. Ekonomija i dalje privlači najveći broj brucoša. San Min Li je student iz Južne Koreje. On kaže da je mešavina kultura u Vašingtonu, posebno u poslovnoj zajednici, razlog što je odlučio da ovde studira.

”Ako ne odete na Bliski istok ili u Evropu, ovde u Sjedinjenim Državama možete da sretnete i Evropljane i ljude sa Bliskog istoka.“

Ove godine zabeležen je posebno visok broj bliskoistočnih studenata, zahvaljujući programima kao što su stipendije saudijske vlade. Alan Gudman, predsednik Instituta za medjunarodno obrazovanje, kaže da je na samo oko 150 američkih univerziteta studira polovina stranih studenata. On kaže kako bi voleo da se učešće drugih koledža proširi.

”Medjunarodni studenti donose ogromnu i vrednu dimenziju Americi. Jer većina Amerikanaca nema pasoš i ne putuje u inostranstvo.“

Pa ipak, sve veći broj američkih studenata bira studije u inostranstvu. Ove godine zabeležen je trend van Evrope i ka netradicionalnim zemljama u tom smislu, poput Kine, Argentine, Brazila i Indije. Gudman kaže da bi to trebalo da se nastavi.

”Svet sve više utiče na to kako živimo, kako kreiramo svoju ekonomiju, radna mesta i biznise.“

Gudman ističe da američka vlada i univerziteti nastoje da kreiraju prijatnu atmosferu dobrodošlice za sve studente:

“Bez obzira gde odlaze po Sjedinjenim Državama pronaćiće porodicu, prijatelje, džamiju ili crkvu. Biće im ukazana dobrodošlica kao studentima i mladim gradjanima. Biće im ukazana dobrodošlica kao ljudima.“

Studentkinja iz Libana, Nur Kristidi, slaže se sa tim i upozorava buduće studenate koji dolaze na studije u Americi da ne čine grešku i druže se samo sa ljudima iz svojih zemalja.“

”To nije poenta dolaska na studije u inostranstvo. Savetovala bih im da kad dodju upoznaju Amerikance i pokušaju da saslušaju drugu stranu, da budu otvoreni i pozitivni. Svakako izrazite svoje gledište. Veoma je važno da to učinite..“

Nur Kristidi ističe da je, na kraju krajeva, ono što ostane upravo ta razmena iskustava iz raznih kulturnih sredina.

XS
SM
MD
LG