Četvrti trijumf Jute na startu, Dalas i dalje bez pobede

Posle sedam dana takmičenja u okviru nove NBA sezone, samo tri tima imaju stopostotan učinak: Filadelfija, Nju Orleans i Juta. Siksersi i Hornetsi odmarali su protekle večeri, dok su "džezeri", u svom "Delta Centru", ostvarili i četvrti trijumf na startu sezone, ovog puta protiv Detroit Pistonsa – 103:101.

Junak utakmice bio je turski internacionalac Memet Okur, koji je osam od ukupno 23 poena postigao u poslednjoj četvrtini, kada su gosti iz Detroita u nekoliko navrata hvatali priključak, pa čak i vodili - 96:95 dva minuta i 50 sekundi pre završetka. Okur je međutim već u sledećem napadu pogodio pod faulom, a pre dodatnog bacanja pomoćni trener Pistonsa Dejv Kauens dobio je tehničku grešku. Derek Fišer (12 poena, 7 asistencija) je najpre pogodio penal, a onda i Okur, tako da su domaći sa četiri poena iz jednog napada stekli značajnu prednost i do kraja je nisu ispustili. Pistonsi su doduše imali priliku da izbore produžetak, ali je Hamiltonovo polaganje u poslednjoj sekundi blokirao upravo Okur, koji je sinoć imao i 10 skokova. "Dabl-dabl", i to četvrti ove sezone, ostvario je i Karlos Buzer – 20 poena, 11 skokova, dok je kod Pistonsa najefikasniji bio Rašid Valas – 29 koševa, 10 skokova.

Još veće iznenađenje od Jute bez poraza je - Dalas bez pobede na startu 61. NBA šampionata. Zvanični šampioni Zapadne konferencije okačili su baner pod svodove "Ameriken Erlajns Centra", ali su gosti iz Ouklenda pokvarili proslavu i predvođeni sjajnim Beronom Dejvisom trijumfovali u dramatičnoj završnici – 107:104. Dejvis je od starta bio sjajan, ubacio 26 poena, uz 8 asistencija i 7 skokova, dok su domaći već u drugoj četvrtini ostali bez trenera Ejvorija Džonsona, koji dobio dve tehničke greške. U poslednjem periodu zbog namernog faula nad Montom Elisom, isključen je i Džejson Teri, a Dirk Novicki, iako vrlo raspoložen za šut (6-9, 1-1, 11-12, 26 poena) nije dobio priliku da u završinici pokuša da donese produžetak svom timu. Džeri Stekhaus je promašio, a Devin Heris preskočio šut za tri poena, tako da je Don Nelzon na veliko izenenađenje - trijumfalno okončao prvo gostovanje na parketu svog bivšeg tima.

Od košarkaša iz Srbije i Crne Gore sinoć su nastupili samo Darko Miličić i Marko Jarić. Miličić je u pobedi Orlanda nad Vašingtonom (106:103) igrao 20 minuta, ubacio 4 (1-8, -, 2-2) poena, uz 7 skokova, po jednu asistenciju, ukradenu loptu i blokadu, dok je Jarić u porazu Minesote od Sakramenta (93:81) na parketu proveo 30 minuta, uz učinak – 7 poena (3-6, 0-1, 1-2), 4 skoka i 2 asistencije.

Rezultati i strelci

Orlando – Vašington 106:103
(Miličić 4, 7 sk, 1 as, 1 ukr. lop, 1 bl. za 20 minuta, Arojo 23, 4 as, Turkoglu 18, Duling 15, 5 as, Bati 13, 5 sk, Hil 10, Hauard 7, 14 sk, 5 bl – Džejmison 29, 10 sk, 3 ukr. lop, Arinas 24, 6 as, 4 ukr. lop, 6 izg. lop, Batler 16, 5 sk,Tomas 14, 15 sk, 6 bl, Denijels 10)

Njujork – San Antonio 93:105
(Marberi 18, Robinson 15, Ričardson 14, Kari 13, 11 sk, 5 izg. lop – Parker 24, 10 as, Beri 19, Dankan 15, 8 sk, Đinobili 15, 7 as)

Čikago – Milvoki 110:85
(Gordon 37, 9 as, 5 izg. lop, Deng 17, 9 sk, Noćioni 17, Braun 13, 11 sk, Valas 6, 10 sk, 5 bl, 4 as, 3 ukr. lop – Red 30, Vilanueva 17, 13 sk, Paterson 10)

Dalas – Golden Stejt 104:107
(Novicki 26, 11 sk, 6 as, Heris 17, 6 sk, 4 as, 3 ukr. lop, 2 bl, Teri 15, 6 as, Hauard 13, Bakner 13 – Dejvis 26, 8 as, 7 sk, Ričardson 22, 7 sk, Marfi 20, 6 sk, Elis 16, Pjetrus 12, 5 sk)

Juta – Detroit 103:101
(Okur 23, 10 sk, Buzer 20, 11 sk, Vilijams 14, 7 as, Giriček 13, Fišer 12, 7 as, Kirilenko 11, 8 sk, 4 as, 2 bl – Valas 25, 10 sk, 4 bl, Marej 15, Hamilton 14, Mohamed 11, 8 sk, 2 bl, Bilaps 10)

Sakramento – Minesota 93:81
(Artest 22, 8 sk, 4 ukr. lop, 2 bl, Martin 19, 5 as, Abdur-Rahim 13, 7 sk, 4 ukr. lop, Salmons 13, 5 sk, Tomas 10, 11 sk, Bibi 10, 8 as, 6 izg. lop – Jarić 7, 4 sk, 2 as. za 30 minuta, Džejms 23, Garnet 15, 10 sk, Blaunt 11, 10 sk, 2 bl)

L. A. Klipers – Portland 102:89
(Mageti 20, 9 sk, Mobli 17, Kasel 16, 7 as, Kejmen 15, 9 sk, Ros 13, 7 sk – Rendolf 35, 13 sk, Džek 17, 5 as, Udioka 11, 10 sk)