Španija ubedljivo do zlata na Svetskom prvenstvu u Japanu

Košarkaši Španije osvojili su danas zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Japanu, pošto su u finalu pobedili Grčku sa 70:47 po četvrtinama 12:18, 11:25, 11:11, 16:13.

Najefikasniji u pobedničkom timu bili su Horhe Garbahosa i Huan-Karlos Navaro sa po 20 poena. Mihalis Kakjuzis postigao je 17 poena za akuelnog evropskog prvaka Grčku, a sledio ga je Teodoros Papalukas sa 12 poena. Španija je prosto "samlela" Grčku, koja danas nimalo nije ličila na tim koji je u polufinalu odigrao skoro savršenu utakmicu i pobedio SAD.

"Furija" je igrala izuzetno motivisano, a izostanak najboljeg igrača, povređenog Pau Gasola, kao da je Špancima dao krila. Oni su već u prvoj četvrtini stekli sigurniju prednost, a meč je praktično bio lišen neizvesnosti već posle 15 minuta. Sjajno su igrali Španci u odbrani i odlično su šutirali. Ekipu je trojkama poveo Horhe Garbahosa, a imao je podršku saigrača. Novi svetski prvak došao je na kraju prvog poluvremena do 20 poena prednosti. Grci su pokušali na početku treće četvrtine da stignu rivala, ali je Navaro brzo prekinuo mini-seriju rivala i još više povećao prednost.

Španci nisu Grcima ostavili ni tračak nade da mogu da preokrenu rezultat, jer su u potpunosti kontrolisali utakmicu. Gasol se povredio u polufinalnoj pobedi nad Argentinom i moraće da pauzira tri meseca. On je na utakmicu došao na štakama, noseći trenerku reprezentacije, a pre početka meča prišli su mu da se pozdrave trener Grčke Panajotis Janakis i centar Sofoklis Skorcijanitis. Ovo je i treća uzastopna zlatna medalja za Evropu, pošto je prethodna dva Svetska prvenstva osvajala Jugoslavija. Današnje medalje su prve za Španiju i Grčku na Svetskim prvenstvima.