Amerikanci još imaju šansu, Gana deklasirala Čehe

Sjedinjene države su i dalje u igri, iako u svim kalkulacijama jasno imaju najmanje šansi da prođu u drugi krug takmičenja. Italijani su propustili šansu da se pobjedom domognu osmine finala, dok je Gana koju vodi Ratomir Dujković održala pravi čas fudbala favorizovanoj selekciji Češke.

Duel Italije i Amerike na stadionu “Fric Valter” u Kajzerslauternu završio se remijem 1:1. Italijani su pokazali malo, bili su neorganizovani i nisu iskoristili igrača više u drugom poluvremenu.

Amerikanci su doduše od 28. do 45. minuta takođe igrali sa igračem više. Sudija Horhe Larionda iz Urugvaja strogo se pridržavao pravila, pa je prvo isključio Italijana De Rosija zbog udaranja laktom Mekbrajda, a potom i Amerikance Mastroenija i Poupa, zbog starta sa obje noge i drugog žutog...

Tim Marćela Lipija poveo je u 22. minutu nakon prekida - centaršut Pirla i sjajna reakcija saigrača iz Milana, Đilardina. Pet minuta kasnije bek Palerma - Zakardo postigao je autogol.

Šanse da dobiju utakmicu imali su i “azuri” i Amerikanci, ali je na semaforu ostalio 1:1.

Italijanima je za prolaz u osminu finala dovoljan i bod u meču posljednjeg kola protiv Češke, dok Amerikanci najprije moraju da savladaju Ganu, a potom se možda kvalifikuju na gol razliku.

Gana se, na drugoj strani, predstavila kao najprijatnije iznenađenje šampionata. “Crne zvijezde” Ratomira Dujkovića su upisale prvu pobjedu za Afriku na Mondijalu u Njemačkoj i sada imaju realne šanse za plasman u osminu finala.

Gana je povela u drugom minutu golom Gijana. Bez Kolera i Baroša, Česi su u napadu bili anemični, a u odbrani su u 65. minutu ostali bez igrača Fiorentine Ujfalušija koji je srušio Amoa u šesnaestercu. Argentinski sudija Orasio Marsel Elizondo je pokazao na bijelu tačku, ali je Gijan pogodio stativu. Ređale su se prilike pred golom golmana Čelzija koji je kapitulirao osam minuta prije kraja, kada ga je savladao Muntari.

“Da na golu nije stajao Peter Čeh, pobijedili bi sa najmanje 5:0. Bila je ovo veoma tvrda utakmica, ali su moji igrači odlično odradili svoj dio posla. Zato me konačni rezultat nije iznenadio” zadovoljan je bio Dujković.