Detroit i San Antonio se spasili, "majstorice" u nedelju

Prošlogodišnji finalisti i najveći favoriti za osvajanje titule NBA šampiona ove sezone – Detroit i San Antonio, ostvarili su pobede u gostima u šestim mečevima polufinala po konferencijama, spasili se eliminacije i ujedno obezbedili "majstorice" na svom parketu. Sedme utakmice igraju se sutra uveče.

San Antonio je pobedio u Dalasu – 91:86, a najefikasniji pojedinac meča bio je argentinski reprezentativac Emanuel Đinobili, koji je uz 30 poena, imao i 10 skokova. Tim Dankan je vrlo brzo ušao u probleme sa ličnim greškama, ali je na kraju završio sa 24 koša i 8 uhvaćenih lopti, dok je ključnu ulogu imao i veteran Majkl Finli, koji je ovog leta stigao u San Antonio posle devet sezona u Dalasu. Finli je održao šampione u igri sa 10 poena u trećoj četvrtini, onda trojkom 2 minuta i 45 sekundi pre kraja utakmice doneo prednost svom timu, da bi sedam sekundi pre završetka odigrao odličnu odbranu na Dirku Novckom. Završio je sa 16 pogodaka i 6 skokova. S druge strane, u odsustvu suspendovanog Džejsona Terija, Dirk Novicki je bio fantastičan sa 26 poena, 21 skokom i 5 asistencija. Džoš Hauard je ubacio 17, a Džeri Stekhaus i Kit Van Horn po 10 poena.

Prethodno, na Istoku, Detroit je trijumfovao u Klivlendu – 84:82, uz sjajan učinak Rašida Valasa, koji je postigao 24 poena (4 trojke). On je pri rezultatu 77:76 za Klivlend pogodio šut od tablu uz faul i doneo svom timu dva poena viška, koje su sačuvali do kraja. Najbolji kod poraženih, kao i obično bio je Lebron Džejms sa 32 poena, 11 skokova, 5 asistencija, ali i 7 izgubljenih lopti.