Linkovi

Dva američka lista u svojim uvodnicima daju oprečna mišljenja o Srbiji


Dva američka lista ”Vašington tajms“ i ”Njujuork tajms“ u svojim uvodnicima daju oprečna mišljenja o najnovijem zastoju koji je u približavanju Srbije EU izazvao još jedan neispoštovan rok za izručenje Ratka Mladića Haškom tribunalu.

Predaja zloglasnog ratnog zločinca izgleda kao mala cena koju Srbija treba da plati za približavanje Evropskoj uniji. Posle užasnog konflikta kojim je propraćn raspad Jugoslavije, ne bi trebalo da postoji sumnja u svesti ijednog Srbina da obećavajuća budućnost leži u Evropskoj uniji, primećuje ”Njujork tajms.“ List ukazuje da premijer Vojislav Kuštunica nije ispunio najnovije obećanje o izručenju Ratka Mladića -- koga Tribunal traži zbog učešća u opsadi Sarajeva i masakra 8000 mulismana u Srebrenici -- i postavlja pitanje da li g. Koštunica jednostavno nema političku moć da uhapsi Mladića ili se plaši političkih posledica? Ukazujući da se Mladić krije već 10 godina najverovatnije uz pomoć bezbednosnih aparata Srbije, ”Njujork tajms“ ukazuje da g. Koštunica mora da shvati kakva šteta se nanosi Srbiji daljim potkopavanjem njenog kredibiliteta u inostranstvu. ”Vadjenje malignog tumora je od kritčne važnosti za njegovu zemlju da bi obnovila svoje zdravlje i vitalnost,“ naglašava ”Njujork tajms“ i zaključuje: ”Predsednik Srbije, Boris Tadić, u pravu je kad poziva sve demokratske političke snage u Srbiji i Crnoj Gori da se udruže u naporima da saradjuju sa Hagom. Što se više Srbija bude udaljavala od Evrope, reakcionari će postajati sve jači, a opasnost od novih sukoba sve veća.“

Konačno je ove nedelje Evropa pokazala zube lošim momcima, kaže se na početku uvodnika ”Vašington tajmsa.“ Ne Iranu, naravno, ali mnogo manje opasnoj i mahom poslušnoj vladi Srbije, dodaje list, a to samo podvlači jednu tužnu geopolitičku istinu koja glasi: ”Jaki rade kako mogu, slabi kako moraju.“ A Srbija jeste slaba. Ne predstavlja opasnost svojim susedima i nema nikakvu moć da utiče na zapadne sile koje traže da im se povinuje. Uvodnik priznaje da je nezadovoljstvo EU opravdano i da je obustava razgovora sa Beogradom usledila nizu jasnih upozorenja. Mladić je -- prema ”Vašington tajmsu“ -- neosporno najtraženiji čovek u Evropi i simbol svega onoga što još uvek ne valja u Srbiji. Ali suspendovanje razgovora sa EU ugrožava dugogodišnje napore Srbije da uveri Evropu da je prebrodila probleme devedesetih i moglo bi da uništi očevidno najbolju šansu Srbije da postane normalna evropska zemlja. Mada naglašava da je izvodjenje Ratka Mladića pred lice pravde svakako neophodno, ”Vašington tajms“ ukazuje na kontrast u načinu na koji se Evropa ophodni prema opasnijem neprijatelju, Iranu. ”Da li to znači da bi zemlje koje nemaju naftu, bombaše-samoubice i rakete usmerene na glavne gradove demokratskih zemlja trebalo da porazmisle kako da se domognu svega toga,“ pita ”Vašington tajms.“

XS
SM
MD
LG