Indijana u Nju Džersiju anulirala prednost domaćeg terena

Proteklog vikenda počeo je NBA plej of. Za sada, samo su Stojakovićevi Indijana Pejsersi uspjeli da anuliraju predsnot domaćeg terena koju su, zahvaljujući boljem plasmanu u ligaškom nadmetanju, imali Netsi iz Nju Džersija.

Uprkos fenomenalnoj partiji Nenada Krstića, koji je za skoro 40 minuta na parketu ubacio 22 poena, uz 6 skokova i 3 asistencije – Nju Džersi je poražen u prvoj utakmici serije protiv Pejsersa. Razloge za takav rezultat svakako bi trebalo tražiti u lošoj šuterskoj večeri Vinsa Kartera (31 poen, šut iz igre 12-33), vrlo dobroj odbrani Indijane (posebno Freda Džonsa, koji je u skoro čitavom drugom poluvremenu igrao umjesto Stojakovića) i odličnom učinku Antonija Džonsona (pogodio oba slobodna bacanja 0.9 sekundi do kraja) plejmejkera Pejsersa koji je dosadašnju karijeru proveo kao rezerva Džejsona Kida (u Nju Džersiju) i (Džamala Tinslija) u Indijani.

Učinak Predraga Stojakovića bio je ispod prosjeka (12 poena uz šut iz igre 5-12), a njegova prva dva šuta nisu čak pogodila ni obruč. Naredni meč u Continental Airlines Areni igra se u utorak.

Tačno deset mjeseci poslije poraza u finalu NBA Plej ofa od San Antonija, vicešampioni iz Detroita nagovjestili su da ove godine ozbiljno namjeravaju da šamionski pehar vrate na Oburn Hils.

Pistonse je do trijumfa predvodio odmorni Rašid Valas, koji je 17 od ukupno 22 poena ubacio u prvom poluvremenu. Ekipa koju prvi put u doigravanju vodi Flip Saunders predstavila se – baš kao i u vrijeme Lerija Brauna – kao jak kolektiv. U posljednju četvrtinu Detroit je ušao sa 4 igrača sa dvocifrenim učinkom.

Nije izostala ni fenomenalna odbrana – koja je najboljem strijelcu Baksa, Majklu Redu dozvolila svega 11 poena (prosjek u ligi 25.4 po utakmici, u 4 meča protiv Detroita ove godine ukupno 120 poena).

Na Zapadu nije bilo iznenađenja – mada je susret Lejkersa i Sansa bio sasvim mimo očekivanja. Kobi Brajant je promašivao, a Finiks - posebno u drugom i trećem periodu igre - nije uspio da svojom brzinom i karaterističnom igrom na cijelom terenu, slomi otpor gostujućeg tima.

Finiks je sačuvao prednost domaćeg terena, ali će za trijumf u seriji – morati da poboljša igru u odbrani. Lejkersima - saglasni su ovdašnji poznavaoci prilika – za pobjedu će biti dovoljnan samo nešto raspoloženiji Kobi Brajant. Susret u US Airways Areni ostaće upamćen i kao prvi put da je Fil Džekson poražen na startu plej ofa.

U Dalasu, tim koji predvodi Dirk Novicki (sinoć 31 poen i 11 skokova) učinio je sve da izbjegne prošlogodišnji scenario – kada je u prva dva meča kod kuće poražen od Hjustona (Hjuston je tada poražen sa 4:3 u seriji, ali ove godine vjerovatni protivnik Dalasa u drugom kolu biće San Antonio, koji im neće oprostiti umor).

Nakon što su u prvom poluvremenu ubacili 60 poena protiv jedne od najboljih odbrana u ligi – izabranici Ejverija Džonsona zaustavili su nalet Memfisa krajm trećeg i početkom četvrtog perioda – tek da bi Po Gasolu i njegovim saigračima – nanijeli deveti uzastopni poraz u Plej ofu.

Memfis je prošle godine u 4 susreta eliminisan od Feniksa, pretprošle takođe u 4 utakmice od San Antonija. šansu za prvo slavlje u doigravanju tim Majka Fratela ima u srijedu uveče.