Nastavlja se neizvesna borba za plasman u plej-of na Istoku

Do kraja ligaškog dela NBA sezone ostalo je tačno sedam takmičarskih dana, a nekoliko timova verovatno ni do sledeće srede neće znati kakva ih sudbina očekuje. Najzanimljiovija borba vodi se za plasman od 5. do 8. mesta na istoku, a trenutno "visi" Filadelfija. Vašington je sinoćnjim porazom u Milvokiju (100:97) samo proširio krug u kome se pet ekipa nalazi na rastojanju od dve utakmice, a Vizardsi pritom imaju verovatno najteži raspored u poslednja četiri meča. S druge strane, Pejsersi do kraja sezone ne igraju ni sa jednim plej-of timom, ali to sve ništa ne mora da znači, jer, kao što se i sinoć potvrdilo – Indijana je potpuno nepredvidiva.

Na sreću po Pejserse, Peđa Stojaković je bio vrlo raspoložen za igru, promašio samo četiri od 13 šuteva iz igre (3-4 trojke, 4-5 penali), završio sa 25 poena, 7 skokova i 2 ukradene lopte za 36 minuta igre, ali su Pejsersi zamalo prokockali 15 razlike u meču protiv Bostona, koji nisu smeli da izgube. Suočeni sa eliminacijom iz plej-ofa, Seltiksi su napravili seriju u poslednjoj četvrtini, u čemu im je dosta pomogla i slaba odbrana domaćih. Boston je šutirao čak 59 odsto iz igre, ali je Entoni Džonson (12 poena) polaganjem 19 sekundi pre kraja razrešio sve dileme oko pobednika. Indijana je imala još četvoricu igrača sa dvocifrenim učinkom (Džermejn O'Nil 21, 15 skokova, 7 asistencija, Ostin Krouzir 20, Stiven Džekson 17, 5 asistencija, Deni Grejdžer 15, 6 skokova), dok su najbolji kod gostiju bili Pol Pirs sa 30 i ruki Džerald Grin sa 22 poena.

Od ostalih košarkaša iz Srbije i Crne Gore, najbolji je bio Nenad Krstić, koji je sa 18 poena (7-10, -, 4-4) i 11 skokova (33 minuta) ostvario 11. "dabl-dabl" ove sezone, ali je njegov Nju Džersi, na svom parketu, doživeo ubedljiv poraz od Filadelfije – 116:96.

Derbi je trebalo da bude duel Pistonsa i Kavalirsa u Detroitu, ali su domaći bili vrlo dominantni. Pitanje pobednika već je bilo rešeno kada je Lebron Džejms (22 poena) posle jednog prodora loše doskočio i izvrnuo članak. Detroit je rutinski priveo utakmicu kraju, trijumfovao 96:73 i izjednačio klupski rekord po broju pobeda iz 1989. godine. Tadašnji Pistonsi završili su ligu sa skorom 63-19 i na kraju osvojili titulu šampiona. Saša Pavlović igrao je 14 minuta, ubacio 6 poena (1-1, 1-4, 1-2), uz 2 skoka i asistenciju.

Orlando je protiv Toronta ostvario šestu uzastopnu i desetu pobedu u poslednjih 11 utakmica - 103:96, ali je sve dalje od plej-ofa sobzirom da su i konkurenti – Filadelfija i Čikago sinoć trijumfovali. Svi starteri domaćih imali su dvocifren učinak, a Darko Miličić završio je sa 4 poena (2-6), po 3 skoka i blokade za 18 minuta. Trijumfalna serija "magičnih" biće na velikom ispitu večeras kada gostuju u San Antoniju kod zvaničnih šampiona, kojima je u borbi za prvo mesto na Zapadu veliku uslugu učinio Golden Stejt – pobedom nad Dalasom – 114:102 (Žarko Čabrakapa presedeo meč na klupi).

Klipersi su se namučili protiv tima sa najgorim skorom u NBA ligi, ali su ipak pobedili Portland i prekinuli seriju od tri poraza - 97:93. Vladimir Radmanović igrao je 20 minuta, ubacio 8 poena (2-3, 1-4, 1-3), uz 2 skoka, dok je Željko Rebrača za pet minuta postigao 2 poena (1-2) i imao jedan skok. Klipersi sada imaju pobedu manje od Memfisa koji drži peto mesto, a mnogi smatraju da je bolje biti šesti na Zapadu, jer će taj tim u prva dva kola doigravanja izbeći San Antonio i Dalas.

Minesota je odavno zaboravila na plej-of, ali je trijumfom u Hjustonu (79:83) bez Kevina Garneta, Rikija Dejvisa, Entonija Kartera i Rašada Mekentsa malo ulepšala kraj sezone. Prvi put od 4. februara, Marko Jarić bio je u startnoj petorci i za 33 minuta ubacio 8 poena (1-4, 1-4, 3-4), imao 5 skokova, 3 asistencije, po jednu ukradenu loptu i blokadu, a pobedu "vukovima", prvu van "Target Centra" još od 6. februara (14 poraza zaredom) doneo je Markus Benks (15 poena). Naravno, ni Rokitsi nisu bili kompletni, a "najzvučniji" izostanci svakako su Trejsi Mekgrejdi i Jao Ming.