Netsi poraženi u Čikagu, kraj snova o drugom mestu na Istoku

Nedelju dana pre kraja ligaškog dela sezone neizvesna borba za pozicije u plej-ofu se nastavlja. Protekle večeri odigrano je šest utakmica, a Nju Džersi Netsi, u poslednje vreme jedan od najboljih timova lige, porazom u Čikagu gotovo da su izgubili sve šanse da stignu Majami, na drugom mestu u Istočnoj konferenciji.

Trijumfom nad Nju Džersijem – 104:101, Čikago Bulsi izjednačili su se sa Filadelfijom na osmom mestu Istočne konferencije i produžili neizvesnost kada je reč o tome ko završava sezonu 19. aprila. Kirk Hajnrik je još jednom odlično vodio mladi tim Bulsa, ubacio 22 poena, uz 9 asistencija, Argentinac Andres Noćioni ostvario sedmi uzastopni "dabl-dabl" (20 poena, 17 skokova), a Ben Gordon preuzeo kontrolu u poslednjoj četvrtini. Vins Karter je bio najefikasniji sa 43 poena, Ričard Džeferson završio sa 22, a Nenad Krstić za 35 minuta postigao 17 poena (7-12, -, 3-4), imao 5 skokova, po jednu asistenciju i blokadu. Međutim, Džejson Kid se još jednom mučio sa šutom protiv Bulsa, pogodio samo jedan od devet pokušaja i završio sa 4 poena, a Netsi u poslednjih 12 minuta nisu imali rešenje za Bena Gordona, koji je u tom periodu ubacio 21 od ukupno 36 poena.

Šakil O'Nil i njegovi saigrači iskoristili su neuspeh Netsa da pobedom u duelu sa Torontom – 106:97 praktično osiguraju drugo mesto na Istoku. U odsustvu Dvejna Vejda, koji ima grip, O'Nil je ostvario drugi "tripl-dabl" u karijeri, prvi posle više od 12 godina (20. novembra 1993 ubacio je 24 poena, uz 28 skokova i 15 blokada) i prvi put u karijeri imao 10 asistencija. Za svega 28 minuta O'Nil je ubacio 15 poena i imao 11 skokova, a najviše koristi od njegovih pravovremenih dodavanja imao je Entoan Voker, koji je postavio rekord sezone sa 32 poena.

"Tripl-dabl" je ostvario i Lamar Odom, koji je u pobedi Lejkersa nad Golden Stejtom – 111:100, imao 15 poena, 13 skokova i 10 asistencija, a da nije igrao u poslednjoj četvrtini. Tačnije, Fil Džekson je odmarao sve startere u poslednjih 12 minuta, uključujući i Kobija Brajanta, koji je 30 od ukupno 31 poena ubacio u prvom poluvremenu. Kod poraženih, Žarko Čabarakapa – 3 poena (1-2, 0-1, 1-2), 3 skoka, 2 asistencijem, 2 blokade i jedna ukradena lopta za 8 minuta igre.

Pobeda Lejkersa, uz poraz Kingsa u svojoj "ARKO Areni" od Finiksa – 123:110, doveli su do toga da se tim iz Los Anđelesa izdvojio na sedmom mestu Zapada, koje za protivnika u prvoj rundi plej-ofa donosi upravo Sanse. Majk Bibi, Bred Miler i Ron Artest sa po 23 poena, vodili su domaće od 17 poena prednosti na poluvremenu, ali su i gosti imali dosta raspoloženih igrača. Sedmorica košarkaša Finiksa na kraju su imala dvocifren učinak, a najzaslužniji za preokret bili su Radža Bel sa 25 i Šon Merion sa 23 koša.

Memfis je lako izašao na kraj sa desetkovanom Minesotom, koja je bila bez povređenih Kevina Garneta i Rikija Dejvisa. Sa 19 poena, 10 skokova i 6 asistencija, Pau Gasol je predvodio "grizlije", koji su ovim trijumfom - 92:76, preuzeli peto mesto na Zapadu od Los Anđeles Klipersa. Marko Jarić bio je među boljima u timu Minesote sa 7 poena (3-6, 0-2, 1-2), 9 asistencija, 4 skoka i jednom ukradenom loptom za 25 minuta igre.

Zvanični šampion San Antonio nije dozvolio iznenađenje u svoj dvorani i pobedom nad Soniksima – 104:95 odmakao je prvom pratiocu Dalasu na celu utakmicu razlike (pobeda više i poraz manje). Gripozni Toni Parker bio je najzaslužniji za trijumf domaćih sa 27 poena i 9 asistencija, dok je Tim Dankan imao katastrofalno šutersko veče (6-18, -, 6-12), ali je ipak završio sa "dabl-dablom" - 18 poena i 14 skokova.