Linkovi

Kriza se produbljuje medju mladim Afroamerikancima


Većina Afroamerikanaca u starosnoj dobi od 18 do 34 godine suočena je sa sve dubljom društvenom i ekonomskom krizom. Njihove muke - i potraga za rešenjima - tema su više novih knjiga i studija.

Socijalni radnici godinama su znali da su mnogi mladi Afroamerikanci suočeni sa problemima - bez višeg obrazovanja, posla i nade. Oni ne nailaze na adekvatno razumevanje i to je razlog za njihove sve veće teškoće. Heri Holzer, profesor političkih nauka na univerzitetu Džordžtaun i saradnik Urbanističkog instituta je koautor studije pod nazivom - ”Ponovno povezivanje sa mladima u nepovoljnom položaju“, u kojem se jasno iznose razmere ove krize:

”Reč je o velikom broju mladih na dnu obrazovnog sistema, koji rastu u rasno podeljenim i siromašnim četvrtima. Oni obično pohadjaju škole u kojima vlada relativna segregacija. Mnogi od njih ne dobijaju diplome srednje škole pa čak i kad ih steknu, često nemaju očekivane kvalifikacije. To je sve veći problem.“

Po nekim procenama, 75 odsto mladih Afroamerikanaca iz osiromašenih centara većih američkih gradova ima samo srednje obrazovanje i bez posla je. To se delimično može objasniti usponima i padovima u američkoj ekonomiji. Tokom najvećeg dela prošlog veka, čak i nekvalifikovani crnci su mogli da zaradjuju pristojno za život u industriji. Sada tehnološki sektor nudi najviše prilika. Medjutim, bez tehničke obuke ili univerzitetske diplome, mnogi mladi crnci su isključeni. Dobro je poznata veza izmedju nezaposlenosti, siromaštva i nedostatka samopouzdanja. Rik Kisholm iz Bronksa u Njujorku svojevremeno je prodavao drogu i tako preživljavao. Zbog toga je pola života proveo u zatvoru. On se u Centru za zapošljavanje, koji nudi prekvalifikovanje i dodatnu obuku, priseća zašto se priklonio životu kriminalca:

”Ono što privlači mlade kiminalu, je da ste sami sebi gazda i činite šta god zaželite. A, kada počnete da nosite oružje, onda više niste samo svoj gazda već postajete i gazda drugima.“

Krajem osamdesetih i početkom 90-tih godina prošlog veka kada je upotreba kokaina bila na vrhuncu u afroameričkoj zajednici, porastao je i broj vanbračne dece. Nije bilo neobično da mladi muškarci imaju četvoro do petoro dece sa istim brojem žena. Istovremeno, Kongres je odobrio nove zakone koji su predvidjali duge zatvorske kazne za kriminalne aktivnosti vezane za droge. To je dovelo i do porasta procenta Afroamerikanaca u zatvorskoj populaciji, koji se nastavlja i danas, kao i do povećanja broja samohranih majki. Ron Minsi, profesor na univerzitetu Kolumbija, i autor studije pod naslovom ”Napušteni crnci“, kaže da se 70 odsto crnačke dece danas radja u takvim domaćinstvima

”Ono što treba da učinimo kako bi preokrenuli taj trend je da obezbedimo da mladi crnci rastu uz majke i očeve.“

Profesor Minsi i drugi stručnjaci sugerišu nekoliko načina da se poprave izgledi za mlade crnce u Americi, uključujući bračna savetovališta, finansijsku pomoć za osiromašene očeve koji plaćaju alimentaciju, strogi obrazovni nadzor u osnovnim školama i obuku za rad. Profesor Minsi, i sam crnac, nudi sledeći savet mladim Afroamerikancima:

”U krajnjoj liniji, vaš uspeh zavisi od vas samih. To je surova istina. Ako se potrudite, dobićete pomoć u okviru vladinih programa, ili pak, od pojedinaca. Morate da uložite napor da iskoristite pružene prilike. Ako ne, propali ste i vodićete se kao nestali.“

XS
SM
MD
LG