Peđa Stojaković standardan u pobedi Pejsersa, rekordi sezone Darka Miličića

Protekle večeri odigrano je čak 13 utakmica NBA sezone. Trenutno najbolji tim lige Detroit doživeo je prvi poraz od All-Star pauze, dok su ovdašnji Vašington Vizardsi izgubili kod kuće od Indijana Pejsersa.

Peđa Stojaković bio je na svom uobičajenom nivou, za 38 minuta, ubacio 19 poena, uz 9 skokova, ali ga šut nije služio. Promašio je 11 od 16 pokušaja iz igre, nije ubacio nijednu trojku, ali je sve to nadoknadio sa linije slobodnih bacanja odakle je, kao i ceo tim Indijane bio perfektan. Stojaković je pogodio svih devet penala, sa poslednja dva 9 sekundi pre kraja i osigurao pobedu, ali ono što je fascinantno jeste da su Pejsersi pogodili svih 26 šuteva sa linije slobodnih bacanja. Vašington je posle početnih 7:0 za goste preuzeo kontrolu i vodio sve do polovine poslednje četvrtine. Gilbert Arinas ubacio je 28 poena, ali uz katastrofalan šut iz igre (8-24) za šta najveće zasluge ima Fred Džons, koji je ga je sjajno čuvao. U poslednjoj četvrtini, Pejserse je podigao mladi Dejvid Herison sa 10 od ukupno 12 poena, bez promašaja iz igre (4-4) i naravno sa linije penala (4-4). Herison je pred kraj povredio skočni zglob, ali izdržao je do kraja, a treba istaći da je Indijana pored Džermejna O'Nila, Džamala Tinzlija i Ostina Kroužira bila i bez Entonija Džonsona, ali je igru odlično organizovao Šarunas Jasikevičijus sa 14 poena i rekordom karijere - 11 asistencija.

Iako se svaki poraz Detroita ove sezone smatra vešću dana, u centru pažnje protekle večeri bio je trijumf Los Anđeles Klipersa nad Nju Orleans/Oklahoma Siti Hornetsima. Kada jedan tim postigne samo 16 poena u celom drugom poluvremenu, što je negativni rekord NBA lige, ubedljiv poraz je sigurno očekivan. Hornetsi su u jednom trenutku promašili 21 šut zaredom, postigli samo jedan koš iz igre u poslednjih 20 minuta i dozvolili Klipersima seriju 25:0 za konačnih 89:67. Vladimir Radmanović i Željko Rebrača bili su starteri u pobedničkom timu, Radmanović završio sa 8 poena (1-4, 2-6, -), 9 skokova i 5 asistencija za 31 minut, a Rebrača sa 7 poena (3-7, -, 1-2) i 3 skoka (po jedna asistencija i blokada) za 19 minuta, ali je još jednom dominirao Elton Brend sa 25 koševa, 7 skokova i 5 asistencija.

Od ostalih košarkaša iz Srbije i Crne Gore najistaknutiji je bio Darko Miličić. Orlando je vodio na ulasku u poslednju četvrtinu, ali je na kraju poražen - 98:94, a Miličić je za 26 minuta ostvario rekorde sezone 12 poena (6-7, -, 0-1) i 9 skokova, uz po 2 asistencije i blokade. Odlučio je Džejson Ričardson, koji je 11 od ukupno 25 poena postigao u poslednjih stotinak sekundi. Žarko Čabarkapa presedeo je ceo meč na klupi.

Ni Marko Jarić, ni Nenad Krstić nisu imali zapažen učinak protekle večeri, ali je Jarićeva Minesota bar trijumfovala u duelu sa Krstićevim Netsima – 100:90. Jarić je na parketu proveo 24 minuta, ubacio 5 poena (2-5, -, 1-2), uz 5 skokova, 3 asistencije i 2 ukradene lopte, dok je Krstić rano ušao u probleme se ličnim greškama i za 20 minuta igre postigao 6 poena (3-8 dvojke), uz 5 skokova i 2 asistencije. Najbolji kod "vukova" bio je Kevin Garnet (26 poena, 16 skokova), Riki Dejvis (20 poena) bio je siguran u važnim trenucima, dok je ruki Rašad Mekents drugu utakmicu zaredom popravio rekord karijere (21 poen).

Za razliku od sinoć, večeras se igraju samo dve utakmice, ali je jedna od njih duel dva najbolja tima na Zapadu – Dalas gostuje u San Antoniju.