Posle 11 godina "majstorica" odlučuje o šampionu NBA lige

Prvi put u poslednjih 11 godina šampiona NBA lige odlučiće sedma utakmica finalne serije. Branioci titule, Detroit Pistonsi, po ko zna koji put pokazali su da im nema ravnog kada su suočeni sa eliminacijom, ostvarili su prvu pobedu u San Antoniju još od 1997. godine i izjednačili na 3-3 u velikom finalu NBA plej-ofa.

San Antonio – Detroit 86:95 (3-3)

U San Antoniju su se malo 'istrčali' zakazavši šampionsku paradu na ulicama grada za četvrtak, a košarkaši Detroita taj podatak su iskoristili da sa još više motiva uđu u šesti meč i sa konačnih 95:86 sruše još jednu neugodnu tradiciju. Manu Đinobili doveo je domaće u vođstvo trojkom na samom početku meča, ali Pistonsi nijednog trenutka nisu dozvolili San Antoniju da dođe do osetnije prednosti ili preuzme kontrolu nad utakmicom. Kao i u prethodna dva, doduše mnogo ubedljivija trijumfa Detroita, izabranici Lerija Brauna bolje su šutirali, održali su ravnotežu u skoku i mnogo bolje čuvali lopti od protivnika, a tokom poslednje četvrtine u potpunosti su kontrolisali sve što se dešavalo na parketu.

Kao i obično, Leri Braun se oslanjao uglavnom na svoje startere, Antonija Mekdajsa i donekle veterana Lindzija Hantera, i ponovo ga nisu razočarali. Bekovski tandem Čonsi Bilaps - Rip Hamilton bio je izvanredan. Hamilton je ubacio 23, a Bilaps 21 poen, uz po 6 skokova i asistencija, bez ijedne izgubljene lopte tokom 39 minuta. Tejšon Prins je bio na svom uobičajenom nivou sa 13 poena, 7 skokova i 4 asistencije i zajedno sa Rašidom Valasom postigao presudne poene u samoj završnici kada su domaći prišli na 'pola koša' razlike. Tragičar u petoj utakmici, Rašid je prihvatio odgovornost za prethodni poraz i potpuno se iskupio u šestom duelu sa 16 poena, od čega je sedam ubacio u poslednja četiri i po minuta. Mekdajs je završio sa 10 poena i 8 skokova, Ben Valas sa 8 koševa, 9 uhvaćenih, dve ukradene lopte i 3 blokade, a i Hanter je svoja četiri poena postigao u poslednjoj četvrtini.

Tim Dankan je ostvario 'dabl-dabl' – 21 poena, 15 skokova, baš kao i Manu Đinobili – 21 koš, 10 uhvaćenih lopti, ali se dvostruki MVP ponovo mučio sa linije penala i imao skoro 12 minuta bez koša od 33. do 45. minuta utakmice. Đinobili je, s druge strane promašio četiri od pet šuteva u poslednjoj četvrtini, Toni Parker je završio sa 15 poena, a ovog puta izostala je simultanka Roberta Orija, pa su Pistonsi postali prvi tim u istoriji, koji je uspeo da na gostujućem parketu pri zastatku 3-2 u seriji dobije 6. utakmicu finala. Leri Braun pretekao je legendarnog Reda Oerbaha na 3. mestu večne liste po broju pobeda u plej-ofu, pošto mu je ovo bio 100. trijumf u doigravanju.