San Antonio poveo sa 2-0, Đinobili i Ori presudili na kraju

Košarkaši San Antonija poveli su sa 2-0 u finalu Zapadne konferencije, pošto su i u drugoj utakmici serije trijumfovali u Finiksu, ovog puta 111:108. Kao i u prvoj utakmici, dve večeri ranije, San Antonio je od dvocifrene prednosti u prvoj četvrtini došao u situaciju da na početku poslednjeg perioda bude u zaostatku, ali su izabranici Grega Popovića još jednom potvrdili superiornost kada se utakmica 'lomi'.

Robert Ori i Manu Đinobili preuzeli su odgovornost oko dva i po minuta pre kraja pri vođstvu domaćih 102:100 i obezbedili trijumf svom timu. Najpre je Ori ubacio trojku za minimalnu prednost Sparsa – 103:102, a potom Đinobili završio dva napada zaredom i svega minut i 19 sekundi pre kraja doneo svom timu pet razlike – 107:102. I Ori i Đinobili promašili su po jedan penal u poslednjih deset sekundi, ali Sansi nisu uspeli da spreče poraz. Đinobili je završio sa 26 poena, Ori sa 10, a najefikasniji je bio Tim Dankan, koji je 25 od ukupno 30 koševa postigao u drugom poluvremenu. Toni Parker je završio sa 24, dok je kod poraženih Amari Stodemajer uz 37 poena imao i 8 skokova. Stiv Neš je sa 29 poena i 15 asistencija postao tek treći košarkaš u istoriji, posle Oskara Robertsona i Majkla Džordana, sa preko 25 poena i 10 asistencija na četiri plej-of meča zaredom, ali je njegov očajnički pokušaj za izjednačenje bio kratak.

Posle dve pobede u gostima, San Antonio je prema procenama američkih medija gotovo osigurao plasman u veliko finale, jer nijedan tim koji je izgubio prve dve utakmice na svom parketu ovako daleko u plej-ofu nije uspeo da se vrati. Sparsi u naredna dva meča imaju prednost domaćeg terena, a u svom "SBC Centru" ove sezone imaju skor 43-4, uključujući i 5-1 u plej-ofu, s tim da iza sebe imaju seriju od pet 'vezanih' trijumfa. Nadu za Finiks predstavljaće povratak u tim trećeg strelca Džoa Džonsona, kao i činjenica da su u ligi imali neverovatnu 31 pobedu na strani, uz samo 10 poraza.

Baksima prvi pik na draftu

Posle sezone prepune problema sa povredama i vrlo lošeg završetka sa 30 pobeda i 52 poraza, sreća se konačno osmehnula Milvoki Baksima, koji su uprkos samo šest odsto šansi, na NBA lutriji dobili prilikun da biraju prvi na predstojećem draftu. Milvoki će svoje pravo najverovatnije iskoristiti da izabere koledž igrača godine, Australijanca Endrjua Boguta, mada se ne isključuje ni opcija da Baksi naprave neki trejd. Drugi pik imaće Atlanta, koja je imala čak 25 odsto šansi na lutriji, a treći Portland. Slede Nju Orleans, Šarlot, Juta, Toronto, Njujork, Golden Stejt, Lejkersi, Orlando, Klipersi, ponovo Šarlot od Klivlenda i Minesota.